Nigeria şi Maroc au semnat un acord pentru un gazoduct care va lega Africa de Europa

Luciana Bănică
Internaţional / 4 decembrie 2016

Nigeria şi Maroc au semnat un acord pentru un gazoduct care va lega Africa de Europa

Nigeria şi Marocul au semnat un acord pentru înfiinţarea unei societăţi mixte care va construi un gazoduct ce va face legătura între cele două ţări şi Europa, a anunţat sâmbătă ministrul nigerian de Externe, Geoffrey Onyema, transmite Reuters, citată de Agerpres.

"În acest acord, ambele ţări au convenit că vor analiza şi vor lua măsuri concrete pentru promovarea unui proiect regional care va conecta resursele de gaze naturale ale Nigeriei, cele ale mai multor state din Africa de Vest şi cele ale Marocului", a declarat Geoffrey Onyema. Potrivit acestuia, proiectul are drept obiectiv crearea unei pieţe de electricitate competitive în regiune cu posibilitatea conectării la pieţele energetice din Europa.

Deocamdată nu a fost oferit niciun calendar pentru debutul lucrărilor de construcţie la viitoarea conductă de gaze şi nici cât de mult va costa.

În 2015 a început construcţia celui mai mare gazoduct din Africa Occidentală, care leagă sudul Nigeriei de pieţele de pe coasta regiunii, respectiv Benin, Togo şi Ghana, iar în 2010 au fost efectuate şi primele livrări.

Nigeria este un important exportator mondial de petrol dar are şi mari rezerve de gaze naturale, cele mai mari rezerve dovedite din Africa şi pe locul şapte la nivel mondial. În schimb această ţară produce puţină energie electrică, ceea ce face industriile sale necompetitive.

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5431
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3277
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8379
Gram de aur (XAU)Gram de aur442.3381

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb