POT, după declaraţiile vicepreşedintelui american: Cerem adoptarea imediată a unei Ordonanţe de Urgenţă pentru organizarea Turului 2 pe 2 martie

R.S.
Politică / 14 februarie

POT, după declaraţiile vicepreşedintelui american: Cerem adoptarea imediată a unei Ordonanţe de Urgenţă pentru organizarea Turului 2 pe 2 martie

Partidul Oamenilor Tineri (POT) a reacţionat, vineri, după declaraţiile vicepreşedintelui american referitoare la alegerile din România, şi cere adoptarea imediată a unei Ordonanţe de Urgenţă pentru organizarea Turului 2 pe 2 martie, potrivit News.ro.

"POT cere turul 2 pe 2 Martie! Declaraţia vicepreşedintelui american JD Vance confirmă temerile noastre: democraţia românească a fost subminată printr-o decizie arbitrară. Suspendarea alegerilor pe baza unor «suspiciuni slabe» este inacceptabilă", a transmis, vineri, Anamaria Gabrilă, preşedinte POT.

Aceasta cere adoptarea imediată a unei Ordonanţe de Urgenţă pentru organizarea Turului 2 pe 2 martie.

"Voinţa poporului trebuie respectată", a mai transmis Gavrilă.

Noul vicepreşedinte american J.D. Vance dă vineri anularea alegerilor prezidenţiale în România drept cel mai bun exemplu, într-un discurs la Conferinţa Securităţi de la Munchen (MSC), în Germania, al "ameninţării din interior, retragerii Europei din cele mai fundamentale valori ale sale".

"Am fost şocat ca un fost comisar european să apară la televizor recent şi să pară încântat că Guvernul României a anulat un întreg scrutin", a declarat Vance.

Documente declasificate de către Consiliul Naţional de Apărare a Ţării (CSAT) înainte de anularea alegerilor arătau că România a fost ţinta unor "atacuri ruseşti hibride agresive" în perioada scrutinului.

"Acum din câte înţeleg, argumentul a fost că dezinformarea rusească a infectat alegerile româneşti, dar le-aş cere prietenilor mei europeni să aibă o perspectivă", a declarat numărul doi american.

"Puteţi crede că este greşit ca Rusia să cumpere publicitate pe reţele de socializare pentru a vă influenţa alegerile. Noi credem, cu siguranţă. Puteţi să o condamnaţi şi pe scena mondială, dar dacă democraţia voastră poate fi distrusă cu nişte publicitate de la o ţară străină de 100.000 de dolari, atunci nu era prea puternică, pentru început", a adăugat el, scrie News.ro.

Opinia Cititorului ( 8 )

  1. Cerem o ordonanță de urgență pentru eliminarea nepotismului și securiștilor din parlament. Și din POT!

    ca sa faci asta, mai intai verner si cc ar trebui judecati la targoviste

    1. cine sapa gropi altora cade singur in ele

    America nu mai are un cuvint greu de spus acum ca se retrage .Singura speranta este UE. Nu poti paria pe cei retrasi din joc .Europa nu va accepta comunismul indiferent cum se va numi el .

    Disperarea cu turul 2 cu lasconi arata frica de refacerea alegerilor.

    1. Esti un mincinos. Daca eu fur tot de la tine, de ce ti-e frica sa o iei de la capat? Ai o viata inainte, ai timp sa refaci pierderile... mai dictatorule antidemocratic ce esti.

      Nu e nici o minciuna, georgescu a trisat, a hackuit campaniile altora , a facut reclame care sa para ca sunt de la "niste oameni obisnuiti" dar erau clar actori, a folosit zeci de mii de postaci platiti ce au umplut anunturile altor candidati cu "votam georgescu", postaci platiti deci cu intentia de a induce in eroare ca sunt f multi pro georgescu, a platit cu mii de euro toti influencerii din romania , 160, sa para ca a venit de la ei sustinerea, alta minciuna. a facut reclama in perioada interzisa, nu si-a declarat finantarea din campanie(rusa).

      deci si pot au intrat tot fara merit in parlament in coada lui georgescu. pe baza de excrocherie si sarlatanism. ce faci , aia esti. sarlatani si excroci. si georgescu si pot. si pot trebiau anulati.

    Dar POT care are parlamentari la mijlocul vietii si dupa arata ca e o facatura, si modul cum au ajuns in parlament poate viciat! Sa nu ne miram ca toti fripturistii cauta sa profite in vremuri tulburi.

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5937
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2096
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9445
Gram de aur (XAU)Gram de aur447.8879

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
energyexpo.ro
hipo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb