Serie A: Juventus a întrecut pe Fiorentina, în deplasare, cu 1-0

S.B.
Sport / 6 noiembrie 2023

Echipa italiană Juventus Torino a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, gruparea AC Fiorentina, într-un meci al etapei a 11 din Serie A, informează news.ro.

Juventus s-a impus cu 1-0 după ce Miretti a deschis scorul destul de repede, în minutul 10. Gazdele au replicat prin Nico Gonzalez, Biraghi şi Ranieri, dar nu au reulit să egaleze şi torinezii s-au impus cu 1-0. Juventus este pe locul secund în campionat, cu 26 de puncte, în timp ce AC Fiorentina ocupă pozişia a opta, cu 17 puncte.

Într-un alt meci al etapei a 11-a, AS Roma a învins in extremis pe Lecce, scor 2-1. Pe Stadio Olimpico, Almqvist a deschis scorul pentru Lecce, în minutul 71, şi se părea că oaspeţii vor obţine victoria. Lucrurile s-au schimbat însă în minutele de prelungire. Azmoun, în minutul 90+1, şi Lukaku, în minutul 90+4, au înscris golurile victoriei pentru echipa lui Mourinho, care este pe locul 7, cu 17 puncte.