Simona Halep s-a calificat în finala turneului WTA de la Montreal

G.F.
Sport / 31 iulie 2016

Simona Halep (Sursă foto: Facebook)

Sportiva română va juca alături de Monica Niculescu şi finala de dublu

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în finala turneului WTA de la Montreal, după ce a învins-o pe germanca Angelique Kerber (2 WTA), sâmbătă, cu 6-0, 3-6, 6-2.

Halep va juca pentru al doilea an consecutiv finala openului canadian disputat alternativ, la Montreal şi Toronto, anul trecut abandonând în faţa elveţiencei Belinda Bencic în setul al treilea, aminteşte Agerpres.

Halep, care va urca pe locul al treilea în clasamentul WTA după acest succes, a obţinut victoria după o oră şi 38 de minute, la capătul unui meci cu răsturnări spectaculoase de scor.

Halep are acum 4-2 la meciurile directe cu Kerber, care s-a impus în precedentul duel, la Wimbledon, în sferturi, cu 7-5, 7-6 (2). Simona a câştigat primele trei confruntări, în 2009 în primul tur la Saint-Raphael (ITF), cu 5-7, 6-2, 7-5, în 2014, în finala de la Doha, cu 6-2, 6-3, şi în 2015, chiar la Toronto, în optimi, cu 6-3, 5-7, 6-4. Ambele victorii ale germancei au venit anul acesta, în Fed Cup (Cluj-Napoca), în două seturi, cu 6-2, 6-2, şi la Wimbledon.

Tot sâmbătă, Simona Halep şi Monica Niculescu s-au calificat în finala probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Montreal.

Halep şi Niculescu au luat primul set cu 6-3, l-au cedat clar pe al doilea, cu 2-6, câştigând în super tie-break cu 10-6, după ce au fost conduse cu 6-3.

Cele două românce s-au impus într-o oră şi 16 minute.