Moody's Analytics: Taxele vamale americane nu vor afecta intrarea Bulgariei în zona euro

M.P.
Miscellanea / 7 aprilie

Moody's Analytics: Taxele vamale americane nu vor afecta intrarea Bulgariei în zona euro

Taxele vamale impuse de preşedintele Trump nu ar trebui să afecteze procesul aderării Bulgariei la zona euro, a afirmat duminică Gaurav Ganguly, director în cadrul Moody's Analytics, într-un interviu acordat postului de televiziune Nova Televizia, informează publicaţia Sofia Globe, de la care transmitem următoarele.

Taxele vamale se aplică întregii UE, nu doar zonei euro, astfel încât nu este ca şi cum Bulgaria s-ar confrunta cu noi tarife punitive ca urmare a intrării în zona euro, a explicat Ganguly. Acesta a subliniat că Statele Unite nu sunt un partener comercial major al Bulgariei care, la rândul ei, nu este o destinaţie importantă de export pentru SUA.

Chiar de la început Bulgaria şi-a legat moneda de euro, a declarat Ganguly, referindu-se la regimului de consiliu monetar din 1997 în care leva a fost iniţial legată de marca germană, apoi, din 2002, de euro.

"Deci în niciun caz nu lipsesc instrumentele pentru o politică monetară independentă. Acum nu este momentul retragerii din acordurile care există de mult timp tocmai pentru a adânci integrarea cu Europa şi, prin aderarea la zona euro, pentru a deveni parte a uniunii monetare. În opinia mea, acest proces trebuie să continue, indiferent de ceea ce se întâmplă pe pieţele internaţionale în legătură cu taxele vamale", a afirmat Ganguly.

Acesta s-a referit la efectele războiului comercial asupra statelor membre UE şi a scos în evidenţă că există unele excepţii la taxele vamale anunţate de Trump în 2 aprilie: sectorul farmaceutic va fi scutit de taxe suplimentare.

În 2024, UE a exportat mărfuri în valoare de aproximativ 530 miliarde de euro către SUA, din care 20% produse farmaceutice, dar, per ansamblu, economia UE va fi afectată, susţine Ganguly.

"Conform previziunilor noastre, vor vedea anul acesta o scădere de aproximativ 0,3% a PIB-ului UE, şi poate până la 1% anul viitor. Şi această previziune porneşte de la premisa că nu toate taxele vamale sunt menţinute. Deci ne confruntăm cu posibilitatea ca UE să se confrunte cu recesiunea în următoarele 18 luni dacă nu se renunţă imediat la aceste taxe sau dacă nu se ajunge la un fel de acord", a avertizat oficialul Moody's.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5431
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3277
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8379
Gram de aur (XAU)Gram de aur442.3381

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb