BURSELE DIN LUME Avans în sectorul minier din Europa

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional #Jurnal Bursier / 12 august 2013

Acţiunile tranzacţionate la bursele din Europa au crescut, vineri, în special cele ale companiilor miniere, după apariţia informaţiei privind avasul peste aşteptări al producţiei industriale din China.

În sectorul producătorilor de metale preţioase, titlurile "Fresnillo" Plc s-au apreciat cu 8,2%, la 1.035 pence, iar cele ale "Randgold Resources" Ltd. - cu 6,8%, la 4.722 pence.

Acţiunile companiei olandeze de telefonie "Royal KPN" NV au câştigat 16%, la 2,32 euro. Gigantul mexican al telecomunicaţiilor "Americii Movil" SAB, controlat de miliardarul Carlos Slim, a lansat o ofertă de preluare a controlului la KPN.

Titlurile "Danone" SA, cel mai mare producător mondial de iaurt, au urcat cu 0,3%, la 59,26 euro. Compania fraceză a cumpărat producătorul de topping-uri "YoCrunch", ca să se extindă în SUA.

Indicele FTSE 100 al pieţei din Londra a crescut cu 0,8%, la 6.583,39 puncte, CAC 40 al celei din Paris - cu 0,3%, la 4.076,55.

În SUA, acţiunile au scăzut, vineri, investitorii anticipând că Federal Reserve va reduce programul de stimulente anul acesta. Titlurile companiei media "News" Corp. s-au depreciat cu 0,9%, la 16,24 dolari. Kim Williams, directorul "News" Corp. Australia, a demisionat din funcţie la mai puţin de doi ani în acest post.

Acţiunile "Gap" Inc. au pierdut 3,1%, ajungând la 44,1 dolari. Retailerul de îmbrăcăminte şi-a majorat cu 1% vânzările în iulie, în vreme ce analiştii estimau un avans de 1,6%.

Titlurile companiei auto "Ford Motor" Co. au urcat cu 0,2%, la 17,02 euro. "Ford Sollers", societatea mixtă deţinută de "Ford Motor" şi "Sollers" Rusia, îşi reduce producţia la uzina Vsevolozhsk.

Indicele Standard & Poor's 500 a scăzut cu 0,4%, la 1.691,42 puncte, Dow Jones Industrial Average - cu 0,5%, la 15.425,51.

În Asia, acţiunile au scăzut, vineri, după ce "Nikon" Corp. din Japonia şi-a redus cu aproape 25% estimările de profit din cauza slăbirii cererii de aparate foto digitale compacte. Titlurile "Nikon" au coborât cu 14,3%, la 1.726 yeni.

Acţiunile "Yamada Denki" Co., distribuitor nipon de electronice, au pierdut 16%, ajungând la 3.295 yeni. Compania a raportat pirderi pentru trimestrul aprilie - iunie.

Titlurile "BHP Billiton" Ltd., cel mai mare grup minier din lume, s-au apreciat cu 1,8%, la 35,94 dolari australieni, iar cele ale rivalului mai mic "Rio Tinto Group" - cu 1,3%, la 60,25 dolari australieni, pe fondul avansului cotaţiilor metalelor.

Indicele Nikkei 225 al Bursei din Tokyo a crescut cu 0,1%, la 13.615,19 puncte, S&P/ASX 200 al pieţei din Sydney a scăzut cu 0,2%, la 5.055,21.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5061
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3426
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7999
Gram de aur (XAU)Gram de aur450.7054

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb