VICTOR PONTA: "România poate fi o poartă a relaţiilor economice China-UE"

V.B.
Companii #Comerţ / 30 septembrie 2014

Ţara noastră poate fi un pilon important de stabilitate pentru o regiune "atât de tulburată în ultimul timp", precum şi o poartă a relaţiilor economice pe care China (a doua economie a lumii) le are cu Uniunea Europeană, a afirmat, în această seară, premierul Victor Ponta, la o recepţie organizată la Ambasada Chinei la Bucureşti, scriu surse din presă.

"Din momentul în care am preluat funcţia de prim-ministru, în primul rând am vrut să învăţ de la alţii. Am văzut că Statele Unite ale Americii şi Uniunea Europeană au un parteneriat strategic cu China şi am spus că, dacă Statele Unite şi Uniunea Europeană au un parteneriat strategic cu China, e bine să avem şi noi. Am văzut că doamna cancelar al Germaniei, doamna Merkel, în cei aproape nouă ani de când e cancelar, în fiecare an a fost în vizită la Beijing cu o delegaţie economică şi m-am gândit că, dacă aşa face doamna cancelar, aşa trebuie să fac şi eu", a spus Ponta, adăugând că prietenia şi relaţia politică, economică şi culturală care se dezvoltă între România şi China sunt în folosul ambelor părţi.

Declaraţiile au fost făcute la recepţia organizată de Ambasada Chinei la a 65-a aniversare a proclamării Republicii Populare Chineze şi a stabilirii relaţiilor diplomatice sino-române.

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9768
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5625
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.1610
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9082
Gram de aur (XAU)Gram de aur439.0006

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
solarenergy-expo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb