EURO 2016: Anglia - Rusia 1-1

Andrei Stan
Sport #Euro 2016 / 12 iunie 2016

Echipele naţionale ale Angliei şi Rusiei au terminat la egalitate 1-1 (0-0), într-o partidă din cadrul Grupei B a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată sâmbătă seara pe Stade Velodrome din Marsilia, relatează Agerpres.

Anglia a deschis scorul în minutul 73, în urma unei lovituri libere transformate de Eric Dier, Rusia reuşind să egaleze în ultimele secunde ale jocului, prin Denis Gluşakov (min.90+2).

Meciul Anglia - Rusia s-a disputat într-un context tensionat, după confruntările violente la care au participat câteva sute de suporteri ai celor două selecţionate, în Portul Vechi din Marsilia, în cursul după-amiezii de sâmbătă, soldate cu mai mult de zece răniţi, între care unul foarte grav, poliţia reţinând şase persoane.

Englezii, favoriţii Grupei B, s-au dovedit mai incisivi în debutul jocului şi au ratat prima mare ocazie în minutul 7, când Adam Lallana a şutat din interiorul careului, însă mingea a fost respinsă în corner de portarul Akinfeev.

Elevii lui Roy Hodgson au ţinut sub o presiune constantă apărarea rusă în primul sfert de oră, iar Chris Smalling i-a dat la rândul său emoţii goalkeeper-ul advers, cu o puternică lovitură de cap.

Rusia a ripostat prin fundaşul Serghei Ignaşevici, care a expediat balonul cu capul către poarta englezilor, în urma unei lovituri libere, însă Joe Hart a reţinut în doi timpi (min.16).

Cu veteranul Wayne Rooney în rolul de coordonator, selecţionata Three Lions s-a menţinut în ofensivă, în timp ce Rusia a încercat să riposteze pe contre.

Adam Lallana, cel mai periculos jucător al Angliei în prima parte a întâlnirii, a fost din nou aproape de gol în minutul 21, când a pătruns în viteză în careul ruşilor, dar balonul şutat de el a trecut la mică distanţă de bara laterală a porţii.

Rooney, golgheterul all-time al naţionalei Angliei, cu 53 de reuşite, i-a testat la rândul său reflexele lui Akinfeev, în minutul 34, cu un şut de la marginea careului.

Ruşii au încercat să echilibreze jocul în finalul reprizei secunde, însă puţinele lor tentative ofensive au fost anihilate fără probleme de englezi, care au ripostat la rândul lor, prin Harry Kane şi Dele Alli, dar tabela a rămas nemodificată până la pauză.

În partea secundă a meciului, jocul a fost mult mai deschis, ambele echipei forţând deschiderea scorului. Repriza a doua a început cu Rusia în ofensivă, iar Koroin le dă emoţii apărătorilor englezi printr-o pătrundere pe flancul drept (min.47) .

Anglia revine în atac şi beneficiază de o bună ocazie de a deschide scorul, la lovitura liberă obţinută de Sterling (min.53), însă şi ruşii s-au aflat aproape de gol în minutul 63, când şutul plasat al lui Fedor Smolov a trecut la numai câţiva centimetri de bara stângă a porţii lui Joe Hart.

După o mare ocazie ratată de Wayne Rooney, al cărui şut puternic de la 16 m a fost respins în extremis de Akinfeev, Anglia reuşeşte deschiderea scorului în urma unei lovituri libere din afara careului, executată perfect de Eric Dier (min.73).

Când soarta meciului părea tranşată, Rusia a reuşit să restabilească egalitatea, la ultima sa acţiune ofensivă, prin Denis Gluşakov, care a introdus în plasă balonul trimis cu capul spre poartă Vasili Berezuţki (min.90+2),

În cealaltă partidă din Grupa B, disputată sâmbătă, Ţara Galilor a învins Slovacia cu 2-1. Miercuri, 15 iunie, Rusia va înfrunta Slovacia, urmând ca joi, 16 iunie, Anglia să întâlnească Ţara Galilor.

Anglia - Rusia 1-1 (0-0)

Au marcat: Eric Dier (73), respectiv Denis Gluşakov (90+2).

Marsilia, Stade Velodrome

EURO 2016 - Grupa B

Au evoluat echipele:

Anglia: 1. Joe Hart - 2. Kyle Walker, 6. Chris Smalling, 5. Gary Cahill, 3. Danny Rose - 10 Wayne Rooney (căpitan; 18. Jack Wilshere, min.78), 17. Eric Dier, 20. Dele Alli - 8. Adam Lallana, 9. Harry Kane, 7. Raheem Sterling (4. James Milner, min.86). Selecţioner Roy Hodgson.

Rezerve neutilizate: 13. Fraser Foster, 23. Tom Hearton - 11. Jamie Vardy, 12. Nathaniel Clyne, 14. Jordan Henderson, 15. Daniel Sturridge, 16. John Stones, 19. Ross Barkle, 21. Ryan Bertrand, 22. Marcus Rashford, 23.

Rusia: 1. Igor Akinfeev - 3. Igor Smolnikov, 4. Serghei Ignaşevici, 13. Vasili Berezuţki (căpitan), 21. Gheorghi Şenikov - 5. Roman Neustadter (8. Denis Gluşakov, min.80), 13. Aleksandr Golovin - 10. Fedor Smolov (11. Pavel Mamaev, min.84), 17. Oleg Şatov, 9. Aleksandr Kokorin (15. Roman Şirokov, min.77), 22. Artem Dziuba. Selecţioner: Leonid Sluţki.

Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodighin, 16. Guilherme - 2. Roman Şişkin. 6.Aleksei Berezuţki, 7. Artur Iusupov, 15. Roman Şirokov, 18. Oleg Ivanov, 19. Aleksandr Samedov, 20. Dmitri Torbinski, 23. Dmitri Kombarov.

Arbitru: Nicola Rizzoli; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini; arbitri asistenţi adiţionali: Daniele Orsato, Antonio Damato (toţi din Italia); arbitru de rezervă: Tasos Sidiropoulos (Grecia).

Delegat UEFA: Roland Ospelt (Liechtenstein).

Cartonaşe galbene: Gary Cahil (62), Gheorghi Şenikov (72).

Opinia Cititorului ( 1 )

1. Situl EUFA îl creditează pe căpitan cu golul rușilor.

The Russia captain outjumped Danny Rose inside the penalty area, looping a header over Joe Hart into the far corner – despite Denis Glushakov's best efforts to steal the goal on the line.