EURO 2016: Croaţia - Turcia 1-0

George Forcoş
Sport #Euro 2016 / 12 iunie 2016

Naţionala de fotbal a Croaţiei a învins-o pe cea a Turciei cu scorul de 1-0 în meciul care a avut loc duminică pe Parc des Princes din Paris, în Grupa D a EURO 2016.

Unicul gol a fost semnat în minutul 41 de Luka Modric, mijlocaşul lui Real Madrid, după o execuţie foarte spectaculoasă.

Prima repriză a fost una închisă, cu puţine faze mai interesante. Croaţia a fost destul de periculoasă în minutul 2 şi s-a mai apropiat de câteva ori de poarta adversă, iar Turcia a avut o situaţie clară de gol în minutul 29, la lovitura de cap a lui Ozan Tufan, informează Agerpres.

Luka Modric a deschis scorul în minutul 41, cu un voleu de excepţie din afara careului, după o minge respinsă de un fundaş turc. Portarul Volkan Babacan a avut partea sa de vină la golul reuşit de mijlocaşul croat.

În repriza a doua, Croaţia a fost mult mai periculoasă, în faţa unui adversar care a dezamăgit, iar scorul final este blând în raport cu desfăşurarea partidei.

Veteranul Darijo Srna a fost aproape să majoreze diferenţa în minutul 52, dar şutul său din lovitură liberă a lovit bara. Acelaşi Srna a fost la un pas de gol după două minute. Marcelo Brozovic a avut o serie de ocazii mari (61, 67, 79), la fel ca Ivan Perisic (72, bară; 82, situaţie de singur cu portarul).

Dominată tactic şi lipsită de sclipiri, incomodată de un adversar care a ştiut să tragă de timp, Turcia a fost periculoasă în al treilea minut de prelungire, dar Hakan Balta a fost blocat.

Selecţionerul Turciei, Fatih Terim, a efectuat toate cele trei schimbări permise înainte de minutul 70. Unul dintre cei înlocuiţi a fost vedeta Arda Turan, cu o evoluţie modestă, venită după un sezon nereuşit la FC Barcelona.

Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale EURO 2008, când Turcia s-a calificat în semifinale după lovituri de departajare, în urma unui meci dramatic.

Croaţia a eliminat Turcia într-unul din barajele pentru EURO 2012, cu scorul general de 3-0.

În celălalt meci din Grupa D a EURO 2016, Spania, deţinătoarea titlului, va întâlni luni Cehia.

Croaţia - Turcia 1-0 (1-0)

A marcat: Luka Modric (41)

Paris, Parc des Princes

EURO 2016 - Grupa D

Au evoluat echipele:

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 11. Darijo Srna (căpitan), 5. Vedran Corluka, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic - 10. Luka Modric, 19. Milan Badelj - 14. Marcelo Brozovic, 7. Ivan Rakitic (13. Gordon Schildenfeld, 89), 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 87) - 17. Mario Mandzukic (20. Marko Pjaca, 90+3). Selecţioner: Ante Cacic.

Rezerve neutilizate: 1. Ivan Vargic, 12. Lovre Kalinic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Tin Jedvaj, 8. Mateo Kovacic, 15. Marko Rog, 16. Nikola Kalinic, 18. Ante Coric.

Turcia: 1. Volkan Babacan - 7. Gokhan Gonul, 15. Mehmet Topal, 3. Hakan Balta, 18. Caner Erkin - 16. Ozan Tufan, 8. Selcuk Inan, 14. Oguzhan Ozyakup (20. Volkan Şen, 46) - 6. Hakan Calhanoglu, 10. Arda Turan (căpitan; 17. Burak Yilmaz, 65) - 9. Cenk Tosun (21. Emre Mor, 69). Selecţioner: Fatih Terim.

Rezerve neutilizate: 12. Onur Kivrak, 23. Harun Tekin - 2. Semih Kaya, 4. Ahmet Calik, 5. Nuri Şahin, 11. Olcay Şahan, 13. Ismail Koybaşi, 19. Yunus Malli, 22. Şener Ozbayrakli.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenţi: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; arbitri asistenţi adiţionali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toţi din Suedia); arbitru de rezervă: William Collum (Scoţia)

Delegat UEFA: Steen Dahrup (Danemarca)

Cartonaşe galbene: Cenk Tosun (31), Hakan Balta (48), Strinic (80), Volkan Şen (90+1)