Maşina zburătoare Terrafugia Transition va fi lansată în 2019

Ziarul BURSA #Companii / 23 iulie 2018

Terrafugia Transition ar putea fi prima maşină zburătoare cu disponibilitate comercială, după ce producătorul a anunţat că aceas-ta va intra la vânzare de anul viitor, potrivit News.ro.

Deşi este caracterizat ca fiind o maşină zburătoare, modelul Transition este văzut de cei de la Terrafugia mai mult ca un avion mai comod de folosit, decât ca o maşină care aterizează şi decolează de pe şosele.

Terrafugia Transition are o propulsie hibridă care foloseşte atât un motor clasic pe benzină, cât şi o baterie. Aceasta dispune şi de un aşa-numit mod boost, care oferă o putere mai mare pe o perioadă limitată de timp.

Partenerii Dynon şi BRS sunt cei care au livrat componentele de avionică şi sistemul de paraşutare pentru cazurile de urgenţă. Pentru securitate sporită, pasagerii vor folosi centuri de siguranţă şi vor fi protejaţi de airbaguri.

Conform producătorului, vehiculul zburător oferă o autonomie de peste 600 de kilometri şi poate atinge viteze de 160 de kilometri pe oră.

Producătorul nu a anunţat preţul de achiziţie pentru vehiculul a cărui pilotare necesită licenţa de pilot.

Terrafugia Transition este în lucru de mai bine de 10 ani, în 2009 fiind lansat primul prototip. De atunci, ritmul de dezvoltare a fost unul lent până anul trecut, când compania a fost achiziţionată de Geely, care deţine şi Volvo.

Terrafugia nu este singura companie care crede în viitorul maşinilor zburătoare. Alături de greii indus-triei aviatice, Airbus şi Boeing, Uber şi co-fondatorul Google Larry Page mai investesc în astfel de vehicule.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

01 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5998
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2151
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9509
Gram de aur (XAU)Gram de aur463.2781

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb
PrevNext
LuMaMiJoViSaDu
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930