Tenis: Ana Bogdan a învins-o pe Jaqueline Cristian

F.D.
Sport / 21 septembrie 2023

Ana Bogdan a învins-o pe Jaqueline Cristian cu scorul de 4-6, 6-1, 7-6 (7/1), joi, într-un duel românesc jucat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, relatează Agerpres.

Ana Bogdan (30 ani, 71 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după două ore şi 26 de minute.

Jaqueline Cristian (25 ani, 107 WTA), a cincea favorită, s-a impus în primul set cu 6-4, diferenţa fiind făcută de un break reuşit la 2-2. Ana Bogdan a dominat actul secund, câştigând cu 6-1. În decisiv, Ana Bogdan a avut 5-3, dar Jaqueline Cristian a câştigat trei ghemuri la rând, iar setul a ajuns în tiebreak, unde Ana Bogdan nu i-a lăsat nicio şansă compatrioatei sale (7-1).

Ana Bogdan a câştigat şi primul său duel direct cu Jaqueline Cristian, în 2012, în sferturi la Istanbul, cu 6-1, 6-3.

Jaqueline Cristian s-a ales cu un cec de 3.478 de euro şi 29 de puncte WTA.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 5.222 de euro şi 57 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe maghiara Anna Bondar (26 ani, 105 WTA), cap de serie numărul şapte.

Românca are 2-1 în meciurile directe cu Bondar, pe care a învins-o în 2019, în calificări la Istanbul, cu 2-6, 6-3, 6-3, şi anul acesta la Madrid, în primul tur, cu 4-6, 6-4, 7-6 (7/2). Bondar a câştigat la începutul anului, în primul tur la Australian Open, cu 6-2, 2-6, 6-3.