JOCURILE OLIMPICE 2016 Înghesuială mare la ieşirea din turneul de tenis

O.D.
Ziarul BURSA #Sport / 8 august 2016

Înghesuială mare la ieşirea din turneul de tenis

Tenisul a fost unul dintre sporturile afectate din plin de virusul Zika, acesta a "învins" foarte mulţi jucători de top înainte de startul competiţiei. Inclusiv delegaţia noastră a pierdut cea mai bună jucătoare, Simona Halep decizând să nu se prezinte la Rio din motive de siguranţă personală.

Turul 1 al turneului a provocat, atât la feminin cât şi la masculin, la rândul său mai multe "cutremure", mulţi dintre favoriţi pierzând fără drept de apel. Cea mai mare surpriză o reprezintă ieşirea numărului 1 din clasamentul masculin. Tenismanul sârb Novak Djokovic a fost eliminat surprinzător în primul tur al probei de simplu, fiind învins în două seturi, 7-6 (4), 7-6 (2) de argentinianul Juan Martin del Potro. Multipla campioană olimpică Venus Williams a fost eliminată şi ea în primul tur al probei de simplu feminin din cadrul turneului de tenis al JO, fiind învinsă în trei seturi, 4-6, 6-3, 7-6 (7/5) de Kristen Flipkens din Belgia. Lucrurile nu merg deloc bine nici pentru delegaţia noastră. Irina Begu a fost învinsă surprinzător de japoneza Nao Hibino, cu 6-4, 3-6, 6-3, Andreea Mitu a pierdut la iberica Garbine Muguruza cu 6-2, 6-2, iar dublul Monica Niculescu - Irina Begu a pierdut în faţa jucătoarelor din Taipei, Hao-Ching Chan şi Yung-Jan Chan, 7-5, 4-6, 3-6.