Statele Unite şi China vor avea discuţii bianuale pentru rezolvarea disputelor comerciale

M.I.
Internaţional / 12 ianuarie 2020

Statele Unite şi China vor avea discuţii bianuale pentru rezolvarea disputelor comerciale

Statele Unite şi China vor avea discuţii bianuale pentru reforme în ambele ţări şi rezolvarea disputelor comerciale, a relatat, sâmbătă, publicaţia Wall Street Journal, citată de Reuters.

Negocierile vor fi anunţate pe 15 ianuarie, în cadrul semnării fazei întâi a acordului comercial dintre Statele Unite şi China, dar vor fi separate de negocierile pentru faza a doua a acordului comercial, potrivit publicaţiei, care a adăugat că discuţiile vor fi conduse de secretarul Trezoreriei Steven Mnuchin şi vicepremierul chinez Liu He, informează News.ro.

Cele două state sunt implicate într-un război comercial de peste un an. Oficiali ai Trezoreriei nu au fost disponibili imediat pentru comentarii.

Discuţiile vor marca reluarea unei practici începute în timpul preşedinţiei lui George W. Bush, ca modalitate de a discuta o gamă largă de subiecte şi de a încerca rezolvarea disputelor.

Practica a continuat pe parcursul preşedinţiei lui Barack Obama şi a fost continuată iniţial şi de preşedintele Donald Trump.

Întâlnirile regulate au fost abandonate de administraţia Trump din cauza proceselor dificile şi a rezultatelor slabe, preşedintele adoptând o strategie mai agresivă.

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5431
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3277
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8379
Gram de aur (XAU)Gram de aur442.3381

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb