ROCA Investments a finalizat procesul de separare amiabilă a companiilor din holdingul agricol, ca parte a unei strategii de optimizare a portofoliului său, potrivit unui comunicat emis redacţiei. În urma acestei acţiuni, ROCA Investments se retrage complet din acţionariatul RDF, în timp ce Adidana şi AGRO IFN rămân în portofoliul grupului, consolidând direcţia strategică urmărită.
Această decizie evidenţiază necesitatea unor structuri de administrare mai eficiente şi face parte dintr-o strategie de reducere a expunerii într-un sector care, deşi considerat strategic pentru România, traversează de peste trei ani o perioadă dificilă. Principalele provocări includ volatilitatea preţurilor, scăderea capacităţii de plată a actorilor din domeniu şi efectele indirecte ale deciziilor geopolitice şi fiscale.
"După cinci ani de prezenţă activă în agribusiness, am luat decizia de a reduce expunerea într-un sector pe care l-am considerat strategic, dar care, din păcate, rămâne mereu o daună colaterală a contextului economic şi geopolitic. Agricultura are un potenţial imens, însă incertitudinea constantă şi lipsa unor politici coerente de susţinere ne-au determinat să pivotăm către domenii mai stabile, unde putem contribui mai eficient la crearea de valoare pe termen lung", a precizat Rudi Vizental, CEO şi Co-fondator ROCA Investments.
1. fără titlu
(mesaj trimis de Pelicanu în data de 07.03.2025, 17:29)
Bravo, inca o victorie!