"Flextronics" a investit 3,6 milioane dolari într-o unitate medicală din Timişoara

EMILIA OLESCU
Ziarul BURSA #Companii #Sănătate / 22 noiembrie 2011

"Flextronics" a investit 3,6 milioane dolari într-o unitate medicală din Timişoara

"Flextronics" a investit 3,6 milioa-ne dolari, din fonduri proprii, în Timişoara într-o nouă unitate medicală. Astfel, compania şi-a extins operaţiunile la fabrica existentă, fiind, însă, renovată şi una dintre zonele de producţie.

Bill Flaherty, preşedintele Flextronics Medical, a declarat: "Inves-tiţia noastră reflectă extinderea bazei de clienţi din sectorul medical, mâna de lucru înalt calificată şi oportunităţile în creştere în pieţele emergente pentru echipamente medicale şi produse consumabile precum seturi perfuzabile, benzi gastrice, seturi de tuburi pentru drenaj şi investigaţii medicale şi accesorii".

Divizie a corporaţiei Flextronics cu sediul în Singapore, Flextronics Medical activează în ţara noastră de la sfârşitul anului 2003.

Prezentă la Timişoara din 1998, Flextronics fabrică produse din patru segmente de piaţă: medical, automotive, industrie şi telecomunicaţii, primele produse fabricate la noi fiind telefoanele mobile.

Cu 2600 de angajaţi, Flextronics ocupă în Timişoara 54.000 de metri pătraţi (spaţii de producţie şi birouri), desfăşurându-şi activitatea în cinci clădiri. În domeniul medical, compania fabrică peste 200 de produse.

Potrivit reprezentanţilor societăţii, toate echipamentele de la Timişoara sunt exportate, în special în Europa, o parte dintre ele regăsindu-se şi pe piaţa noastră, după ce clienţii Flextronics le redistribuie pe piaţa autohtonă.

Flextronics România, care se regăşeste în topul primelor 20 de companii exportatoare, are o cifră de afaceri anuală de circa 500 - 600 de milioane de dolari, potrivit lui Radenko Prnja, General Manager Flextronics Timişoara, care a declarat: "Lucrăm într-o industrie dificilă, care este foarte competitivă, astfel că este destul de greu să fac previziuni pentru viitor. Noi investim permanent milioane de dolari, pentru a ne menţine la standarde competitive".

Investiţia de la Timişoara a fost realizată, în primul rând, pentru ca societatea să intre pe piaţa producţiei de echipamente de unică folosinţă, pe plan local, dar este şi o schimbare în modul de producţie, pentru menţinerea ridicată a standardelor, a mai precizat domnia sa.

La nivel global Flextronics Medical are peste 300 de ingineri proiectanţi.

Anul trecut, Flextronics Global Operations a avut venituri de 30 miliarde dolari, suprafaţa totală de producţie fiind de circa 2,3 milioane de metri pătraţi.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7543
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2911
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0152
Gram de aur (XAU)Gram de aur447.9253

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb