Producătorul de inputuri ecologice şi îngrăşăminte organice Norofert (NRF) a încheiat prima etapă a majorării de capital, desfăşurată între 12 martie şi 11 aprilie, operaţiune prin care investitorii au subscris 531.389 de acţiuni, din cele 550.000 disponibile, echivalentul a 96% din emisiunea totală, a anunţat astăzi compania printr-un raport publicat pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti (BVB).
Acţiunile, ce au valoarea nominală de 0,4 lei, au fost subscrise pe baza drepturilor de preferinţă la preţul de 13,1161 lei/titlu, ceea ce înseamă că societatea a atras aproape 6,97 milioane de lei.
Restul de 18.611 acţiuni rămase nesubscrise vor fi oferite către 149 de investitori în cadrul unui plasament privat intermediat de Goldring, care va avea loc în perioada 14 aprilie 2021 şi 27 aprilie 2021. Preţul la care vor fi oferite acţiunile va fi cu 0,01 lei mai mare decât preţul la care au fost vândute acţiunile în prima etapă, mai informeză compania.
Pentru anul trecut, Grupul Norofert a raportat venituri de 24,4 milioane de lei, cu 64% peste cele din 2020, în timp ce profitul net s-a ridicat la 6,3 milioane de lei, în creştere cu 36% pentru aceeaşi perioadă de raportare.
Norofert face parte din noul val de companii de creştere din piaţa AeRO, iar faţă de preţul acţiunii de astăzi, de 18,48 lei, capitalizarea bursieră a producătorului de inputuri ecologice şi îngrăşăminte organice este de 148 milioane de lei.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.04.2021, 21:15)
adica la majorare fraierii au platit 13 lei plus drepturile de majorare, si acum actiunile se dau cu 13 lei si putin?!
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.04.2021, 21:35)
13,1 lei si atât! Asa am înțeles eu,cu mult sub cotația actuală. Sau ma înșel?
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.04.2021, 22:19)
pretul este 0.1+13.11 = 13.21
intrebarea este cine sint cei 149 investitori privati care se freaca pe buzunare ca au luat ceva ieftin si bun si nu au asteptat degeaba
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de Daniel în data de 13.04.2021, 22:51)
13,2 lei + drepturi de majorare=circa 22,2lei/acțiune.Restul pănă la 18lei,e beneficiul marilor acționari pers.fizice NRF
2. Impreuna, la bine si la greu
(mesaj trimis de Inius în data de 13.04.2021, 22:22)
Se straduiesc multi sa le dea in cap tinerilor frumosi si destepti din frumoasa echipa NORFERT. De ce!? Pentru ca vin cu un suflu nou, cresc si devin un pericol mortal pt toti fostii securisti si "partenerii" lor strategici, care au pus mana pe ferme si vor sa o faca si in continuare. Le tinem pumnii romanilor tineri, cei care vor o tara, nu o colonie! Dati-i inainte, copii, oricate piedici vi se vor pune si oricate invidii veti genera! Veti reusi! Va suntem alaturi si va vom sustine, oricate pierderi va insemna asta! Viitorul este al vostru! Succes!
3. fără titlu
(mesaj trimis de Daniel în data de 13.04.2021, 22:49)
Să facă bine și să îndrepte eroarea(șmecheria) în contabilitate și să mulțumească acționarilor care î și asumă.pierderi pe termen lung ptr acțiunile lor de naivitate,cu sau fără bună știință.
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 14.04.2021, 09:16)
Aveti dreptate, dar tot atat de adevarat este ca, din ceea ce au facut dupa, eu cred ca tinerii de la NOROFERT au inteles gresala, si-au asumat-o, au corectat-o si, mai ales, au luat masurile corecte ce se impuneau ca sa nu mai gresasca. Cred ca au inteles ca S-AU GRABIT (probabil a fost si entuziasmul tineretii...) si, astfel au devenit vulnerabili in fata rechinilor cu experienta... Personal, eu cred in ei, cred in tipul unor astfel de afaceri curate si cu o oarecare tenta de patriotism. Ma bucura incercarea lor de a iesi cu produse sanatoase (probabil ca si asta supara...). Ii voi sustine si nu imi vand actiunile, chiar daca se vor duce sub 3 lei, nu sub 13! Inca o data, succes, copii! Sper din tot sufletul sa fiti viitorul agriculturii romanesti (m-am saturat de modificarile genetice si carnea sintetica pe care vor sa ni le vare pe gat "partenerii strategici") si, de ce nu, viitorul Romaniei ca tara, nu colinie!
3.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de Jhonny boy în data de 14.04.2021, 14:13)
Tinerii de la Norofert ar trebui sa fie mai atenti...cu partea financiara ...asa cum investitorii au avut incredere si au dus capializarea firmei foarte sus tot asa de bine si de rapid ..tinerii isi pot pierde credibilitatea ...modul de corectie a erorilor comise in raportul pe 2020 precum si raportarea la 6 luni vor fi esentiale pentru viitor...