România a vândut Egiptului 60 mii tone de grâu

A.C.
Companii #Agricultură / 28 februarie 2014

Ţara noastră a vândut 60 mii tone de grâu autorităţii pentru aprovizionare din Egipt (GASC) la un preţ de 292,54 dolari/tonă, în ciuda absenţei de la ultima licitaţie, potrivit unui comunicat de presă publicat pe site-ul GASC.

La licitaţie, autoritatea egipteană a contractat un total de 295 mii de tone, la un pret mediu de 292 dolari/tonă, cu costuri de transport incluse. În afară de transportul din ţara noastră, restul cantităţii a fost achiziţionată din Rusia.

Din totalul livrat Egiptului, 55 de mii de tone au provenit din Rusia, de la compania Glencore, la 289,25 dolari/tonă, 60 de mii de tone de la Cargill, la 291,94 dolari/t şi alte 60 de mii de tone de la Cargill şi Olam, fiecare livrare fiind efectuată la preţul de 293,15 dolari per tonă.

Restul de 60 de mii de tone a fost contractat din România, de la Ameropa, la 292,54 de dolari per tonă.

Prima achiziţie a GASC pe anul acesta a înregistrat cele mai mici preţuri din ultimele cinci luni, deşi cotaţiile grâului pe piaţa internaţională au crescut în februarie. Reducerea preţurilor este motivată, în parte, de scăderea costurilor de transport. Baltic Dry Index, indicele costului de transport maritim pentru mărfuri vrac, a scăzut cu circa 45% în acest an. Costul de transport al unei încărcături din România în Egipt a fost de 10 dolari/t la această ofertă, comparativ cu cea de 15,73 dolari/t la ultima licitaţie.

Ţara noastră a fost, până la sfârşitul anului trecut, unul dintre furnizorii preferaţi al GASC, dar la ultima licitaţie furnizorii români nu au transmis oferte.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7536
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3029
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0007
Gram de aur (XAU)Gram de aur449.0238

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb