Uniunea Europeană a acordat, în această săptămână, licenţe de export pentru 262.000 de tone de grâu moale, ceea ce înseamnă de la începutul sezonului în 2014-2015 s-au exportat 763.000 de tone.
Potrivit datelor oficiale furnizate joi şi preluate de către presa internaţională, autorităţile europene au permis exportul pentru 220.000 de tone de orz, ceea ce înseamnă că de la începutul sezonului s-au exportat 789.000 de tone.
În ceea ce priveşte importurile, UE a dat licenţe pentru 247.000 de tone, volumul total ajungând de la 1 iulie la 891.000 de tone.
Exporturile de cereale sunt estimate să ajungă la un record de 42 de milioane de tone, din care 29 de milioane de tone ar fi grâu moale (43% peste medie) şi 8,5 milioane de tone de orz (32% peste medie). Astfel, va creşte volumul de transporturi către destinaţiile tradiţionale din ţările din Maghreb, Egipt şi Arabia Saudită, cât şi în Coreea de Sud şi Iran. România şi Lituania au devenit al treilea, respectiv al patrulea cel mai mare exportator din UE după Franţa şi Germania.